7 zásad při návštěvě novorozence

Dodržujte tyto tipy při návštěvě novorozence

Novorozenci jsou prostě nejlepší. Jsou tak roztomilí, sladcí a mají tu úžasnou vůni malého miminka. Je tedy pochopitelné, že když se někomu z vašich blízkých narodí děťátko, chcete si užít co nejvíce miminkovského tulení. Při návštěvě novorozence a jeho rodiny je však důležité respektovat obrovskou změnu, která se s vašimi blízkými děje.

Zde je sedm zásad při návštěvě novorozence (pořadí nehraje roli):

 

 

1. Přijďte, když to novým rodičům vyhovuje.

Nové děťátko s novým režimem může být stresující. Jedním z hlavních pravidel pro návštěvy novorozence je proto přizpůsobit se rozvrhu rodičů, nikoli vašemu. Uvědomte si, že návštěva je sice příjemná, ale může být také zneklidňující, takže buďte flexibilní a mějte s čerstvými  rodiči trpělivost. Koneckonců, dělí se s vámi o radost ze svého malinkého miminka.

 

 

2. Vždy si umyjte ruce a použijte dezinfekční prostředek, než budete na miminko sahat a chovat ho.

Mělo by to být samozřejmostí, ale pro jistotu připomínáme: VŽDY, VŽDY si umyjte ruce (a použijte dezinfekční prostředek, pokud je k dispozici), než si pochováte novorozence, kterého jste přišli navštívit. I když jste si ruce umyli při příchodu, nezapomeňte si je umýt i těsně předtím, než si dítě pochováte.

 

 

3. Žádné líbání!

Myslím, že jsme všichni četli hororové příběhy o neúmyslném šíření herpes viru na novorozence. Zdržet se líbání dítěte na obličej (nebo vlastně kamkoli) je prostě dobré pravidlo. A nestrkejte dítěti prsty do úst, ani když jsou čisté. Nikdy.

 

 

4. Před fotografováním požádejte o povolení a nepoužívejte blesk.

Vždy je dobré se zeptat, než vyfotíte něčí dítě (nebo fotku dokonce zveřejeníte na sociálních sítích), abyste respektovali hranice a vůli rodičů. Použití blesku může vážně podráždit oči děťátka, nezapomeňte ho před pořízením fotografie vypnout.

 

 

5. Neberte s sebou malé děti.

I když jsou vaše děti určitě roztomilé a dobře vychované, nechte je při návštěvě novorozence doma. Nejenže přítomnost dalších lidí může u čerstvých rodičů a miminka vyvolat zvýšenou úzkost, ale riskujete také šíření bakterií, ať už jsou vaše děti nemocné, nebo ne. Nechte proto seznamování dětí a společné hraní na dobu, kdy bude miminko dostatečně staré na to, aby se mohlo zapojit. 

 

 

6. Nabídněte pomoc.

Nabídka pomoci může být skvělým způsobem, jak proměnit návštěvu v něco, co vašim blízkým také ulehčí –  ať už jde o přinesení jídla, nebo pomoc s ostatními sourozenci během návštěvy. Záleží, jak blízký vztah s rodinou máte, sami jistě poznáte, co je vhodné.

 

 

7. Nezdržujte se déle, než je vhodné

Novopečení rodiče sice ocení podporu a návštěvy po narození dítěte, ale je důležité, abyste to s návštěvou nepřehnali. Důležitou roli opět hraje, v jakém jste s čerstvými rodiči vztahu.. Pokud jste například na návštěvě u své sestry nebo jiné blízké rodiny, můžete zůstat celý den a pomáhat jí s domácností či ostatními dětmi. Pokud jste však na návštěvě u kamarádky, bude pravděpodobně vhodnější zhruba půlhodinová návštěva. Komunikujte s hostiteli a vnímejte  celkovou atmosféru Vždy je vhodnější zůstat raději kratší dobu a dát čerstvý rodičům a miminku prostor a zbytečně je nestresovat. 

 

Lauren Soderberg

Manželka jednoho vysokého hezouna, maminka dvou temperamentních dětí, milovnice trapně dlouhých hashtagů a emotikonů s jednorožcem. A samozřejmě dětí.

Nákupní košík
Přejít nahoru