Jak bezpečně prožít léto s miminkem?

Léto s miminkem může být velmi zábavné, ale nezapomeňte dodržovat tyto bezpečnostní tipy, aby bylo děťátko během letních radovánek v bezpečí a zdravé.

 

Bezpečné použití autosedačky

V souvislosti s autosedačkou je třeba vždy pamatovat na 2 důležité bezpečnostní tipy:

1. Nikdy nenechávejte dítě v autě.

Každé léto se objevují děsivé příběhy o těchto tragických úmrtích. Rodiče, kteří by přísahali, že se jim to nikdy nemůže stát, si “jen na minutku” odběhnou a zapomenou své dítě v rozpáleném autě. Přilepte si na volant pásku s nápisem “Dítě!”. Položte kabelku a mobil na zadní sedadlo vedle autosedačky, abyste byli nuceni se před vystoupením z auta ohlédnout. Udělejte všechno proto, abyste této tragédii předešli. I Když to čtete a říkáte si: “To by se mi nikdy nemohlo stát,” – přesně to si říkaly i maminky, kterým se to stalo.

2. Před usazením děťátka do autosedačky zkontrolujte její teplotu

Konstrukce i sedátko autosedačky se mohou na slunci velmi zahřát. Usazení děťátka do sedačky, aniž byste ji nechali vychladnout, může způsobit popálení –  proto před nastoupením dávejte pozor, zda není na auto příliš vyhřáté a sedačka rozpálená. Ideální je použití stínítka a vyvětrání auta či jeho vychlazení pomocí klimatizace. 

 

Pozor na vyčerpání z horka

Kojenci jsou náchylnější k vyčerpání z horka než starší děti a dospělí, proto buďte v horkém počasí s miminkem opatrní. Oblékněte ho do lehkých vrstev, které můžete v případě potřeby svléknout, pokud bude příliš horko. Mějte neustále po ruce vodu a miminko ovívejte či lehce pokropte vodou, abyste udrželi jeho tělesnou teplotu na normální úrovni.

 

Pozor na rozpálené houpačky, skluzavky a pod. 

Miminka se ráda pohoupou nebo sklouznou, ale povrch houpaček, skluzavek a dalších atrakcí na dětském hřišti může být na přímém slunci velmi horký což může být nebezpečné. Před jejich použitím zkontrolujte teplotu povrchu, abyste předešli popálení. Horkou houpačku či skluzavku polijte studenou vodou nebo je zkuste na chvíli zastínit, případně zvažte, zda nebude pro návštěvu hřiště vhodnější méně horký den.Používejte opalovací krém a pokrývku hlavy

Snažte se, aby děťátko nebylo vystaveno přímému slunci, zejména mezi 10. a 14. hodinou, kdy bývá největší horko. Miminko důkladně namažte opalovacím krémem, ideálně 20-30 minut před odchodem z domu. Pokud budete venku delší dobu, nanášejte opalovací krém znovu každé 2 hodiny nebo podle pokynů na lahvičce. Děti mají citlivou pokožku, proto je nejvhodnější použít opalovací krém speciálně vyvinutý pro ně.U vody buďte pozorní a ostražití 

Utonutí je jednou z hlavních příčin úmrtí malých dětí a toto nebezpečí se nevyhýbá ani kojencům. Stačí chvilkové ohlédnutí na druhou stranu a kojenec se může překulit do vody, přestože se třeba dosud  nikdy nepřevaloval. K utonutí bohužel často dochází pod “dohledem” dospělého, který se na chvilku dal s někým do řeči, či se nechal rozptýlit telefonem nebo péčí o jiné dítě. Tonutí obvykle neprobíhá tak, jak si představujete – s křikem, šploucháním apod. ale většinou jde o tichý boj, který zůstane nepovšimnut, dokud není příliš pozdě. Během pobytu u vody je nutné  nenechat se rušit a rozptylovat telefonem ani ničím jiným.

Ve vodě používejte záchranné vesty a plovací pomůcky, které se bezpečně obepínají kolem dítěte, a ne jen na rukou, odkud mohou snadno sklouznout.Pozor na letní bacily a hmyz

Ačkoli u starších dětí a dospělých se zdá, že se mohou snáze nakazit v chladném období, mnoha virům a bakteriím, které mohou infikovat miminka, se v teplejším prostředí daří lépe, například tzv. Sedmá dětská nemoc – Syndrom ruce, nohy, ústa.  Proto i v létě zachovejte ostražitost a používejte dezinfekci.

Dávejte také pozor na brouky a včely. Kousnutí hmyzem se může snadno zanítit, navíc hmyz může přenášet také různé infekce.

A jaké bezpečnostní tipy v létě dodržujete vy? 

Angela Silva

 Angela vystudovala bakalářský obor Cvičení a wellness a je certifikovanou osobní trenérkou NASM, která se specializuje na poporodní fitness a rekonvalescenci. Ráda píše, vtipkuje a tráví čas s rodinou, nejlépe při rybaření. Mnoho svých životních dobrodružství sdílí na Instagramovém profilu @angelagrams

Nákupní košík
Přejít nahoru